Marzec 30 2017 04:36:51

WITAMY W PARAFII MIASTECZKO KRAJEŃSKIE.

Nasza wspólnota parafialna funkcjonuje już od prawie 500 lat. Przez ten okres przechodziła różne koleje losu. Były czasy wzlotu i upadku, radości i smutku, wzniosłych działań i zniechęcenia, wolności i zniewolenia. Dzięki przywiązaniu do wiary ojców, wspólnej troski o kościół i parafię, potrafiliśmy jednak przetrwać. Na to, czym jest nasza parafia dzisiaj, pracowały całe pokolenia dobrych ludzi i wielu oddanych Chrystusowi kapłanów. Ta praca cały czas wydaje pozytywne owoce. Potrafimy się cieszyć tym co mamy, jesteśmy otwarci na innych, potrafimy współczuć i nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Nasza parafia nie jest duża, zamieszkuje ją na dzień dzisiejszy 2350 osób. W jej skład wchodzi 10 miejscowości. Oprócz Miasteczka Krajeńskiego, są to: Arentowo, Brzostowo Stare i Nowe z Marianowem, Grabionna, Miasteczko-Huby wraz z Kocewem oraz Wolsko Dolne i Górne. Administracyjnie należy do dekanatu Wysoka i Diecezji Bydgoskiej. Obecny budynek kościoła (już trzeci w historii), pochodzi z końca XIX wieku. To właśnie tutaj, jako wikariusz, pracował późniejszy Prymas Polski, ks. Kardynał Józef Glemp. Obok świątyni znajduje się cmentarz grzebalny, gdzie w roku 1937 pochowany został nasz bohater narodowy, Michał Drzymała.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
ZAPROSZENIA
Pielgrzymka Medjugorie - Chorwacja

Nasza Parafia organizuje 9-dniową pielgrzymko-wycieczkę do Medjugorie i Chorwacji latem przyszłego roku. Termin 1.08. – 9.08. 2017r. Podróż autokarem, wystarczy dowód osobisty. Podaję tę informację w miarę wcześnie, by sobie przemyśleć i podjąć decyzję. Można też zabrać kogoś z rodziny czy znajomych spoza parafii. Zachęcam, byśmy jak najliczniej mogli pojechać jako wspólnota parafialna. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. Wstępne informacje i program wywieszony jest również w gablocie.

PLAN PIELGRZYMKI DO MEDJUGORIE

AKCJA KRWIODAWSTWA...

Kolejna jesienna akcja krwiodawstwa naszego parafialnego koła za nami. W niedzielę – 2 października. odbyła się już po raz piętnasty. Gotowych oddać krew było 51 osób, jednak ostatecznie oddać ją mogło 31 osób. Z kropel uzbierały się litry drogocennego daru - zebrano bez mała 14 litrów krwi.
Tradycyjnie w czasie akcji w domu kultury, gdzie instaluje się punkt krwiodawstwa, czynna była kawiarenka z pysznym domowym ciastem, kawą i herbatą do wyboru.
Dziękujemy wszystkim krwiodawcom i osobom, które były gotowe oddać krew oraz dzielnej ekipie organizatorów, czyli paniom Marysi, Joli, Kasi, Karolinie i Adzie, a także wszystkim tym, którzy upiekli wyśmienite ciasta. Dziękujemy też niezawodnej ekipie lekarsko-pielęgniarsko-informatycznej z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. W tę niedzielę niestety nie zadziałał system informatyczny i rejestracji trzeba było dokonać „na pieszo”, przedłużyło to cała procedurę, ale krwiodawcy byli bardzo cierpliwi, tym bardziej gorąco im DZIĘKUJEMY!
Oddaną w niedzielę krew przeznaczyliśmy dla chorej mieszkanki sąsiedniej gminy - Pani Moniki Hyl. Pani Monice życzymy powrotu do zdrowia.

Informacja i zdjęcia: p. Ewa Stachowska

PIELGRZYMKA ROWEROWA NA JASNĄ GÓRĘ

Można powiedzieć, że też już tradycyjnie, grupa parafian ruszyła pod koniec czerwca br. na kolejną rowerową pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku udział wzięło 11 rowerzystów. Jechaliśmy pod hasłem: „W Miłosierdziu – Miłosierni”.

Pierwszy nasz dzień (poniedziałek 27 czerwca) rozpoczęliśmy Mszą świętą o godz. 7.00 rano w naszym kościele, a potem już 120-kilometrowa droga do Powidza, która w tym roku nam się „wydłużyła” o kilkanaście kilometrów, gdyż ksiądz proboszcz zaproponował nam odwiedzenie Pól Lednickich i przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest w tym roku Lednicka Ryba. Wcześniej jednak w połowie etapu zatrzymaliśmy się w Mieścisku, w gościnnych progach proboszcza, ks. Andrzeja Panasiuka. Po modlitwie w kościele pw. Św. Michała Archanioła, ksiądz proboszcz krótko powiedział nam o historii świątyni i parafii, a następnie zaprosił nas na posiłek na plebanię. Byliśmy bardzo wdzięczni i ujęci uśmiechem i serdecznością księdza Andrzeja. Mówił też m.in. o planach związanych z pobytem grupy młodych Czechów w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie. Do Mieściska miał też w lipcu przyjechać na modlitwę kard. Miloslav Vlk z Pragi.
Ale my ruszyliśmy dalej właśnie na Lednicę. Tam w godzinie miłosierdzia odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia, przeszliśmy przez Bramę-Rybę modląc się o łaskę odpustu. Ten pobyt był „wartością dodaną”, cieszyliśmy się z niego, ale potem było czuć w nogach te dodatkowe 18 kilometrów. W sumie więc w pierwszym dniu przejechaliśmy 138 kilometrów, co na „amatorów” jest wielkim wyczynem. Z Lednicy pojechaliśmy do Gniezna, by pomodlić się w katedrze i chwilę odpocząć, a potem już prosto na odpoczynek do Powidza. Po modlitwie w kościele i powitaniu przez księdza proboszcza udaliśmy się do rodzin na nocleg. Była też tradycyjna kąpiel w Jeziorze Powidzkim, ale w tym roku w zimnej wodzie zanurzyli się tylko twardziele….

Relacja: KMB