Kwiecień 01 2020 17:19:49
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty

WITAMY W PARAFII MIASTECZKO KRAJEŃSKIE.Nasza wspólnota parafialna funkcjonuje już od prawie 500 lat. Przez ten okres przechodziła różne koleje losu. Były czasy wzlotu i upadku, radości i smutku, wzniosłych działań i zniechęcenia, wolności i zniewolenia. Dzięki przywiązaniu do wiary ojców, wspólnej troski o kościół i parafię, potrafiliśmy jednak przetrwać. Na to, czym jest nasza parafia dzisiaj, pracowały całe pokolenia dobrych ludzi i wielu oddanych Chrystusowi kapłanów. Ta praca cały czas wydaje pozytywne owoce. Potrafimy się cieszyć tym co mamy, jesteśmy otwarci na innych, potrafimy współczuć i nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Nasza parafia nie jest duża, zamieszkuje ją na dzień dzisiejszy 2350 osób. W jej skład wchodzi 10 miejscowości. Oprócz Miasteczka Krajeńskiego, są to: Arentowo, Brzostowo Stare i Nowe z Marianowem, Grabionna, Miasteczko-Huby wraz z Kocewem oraz Wolsko Dolne i Górne. Administracyjnie należy do dekanatu Wysoka i Diecezji Bydgoskiej. Obecny budynek kościoła (już trzeci w historii), pochodzi z końca XIX wieku. To właśnie tutaj, jako wikariusz, pracował późniejszy Prymas Polski, ks. Kardynał Józef Glemp. Obok świątyni znajduje się cmentarz grzebalny, gdzie w roku 1937 pochowany został nasz bohater narodowy, Michał Drzymała.

NOWA STRONA INTERNETOWA

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄ PARAFII

NOWA STRONA PARAFII W MIASTECZKU KRAJEŃSKIM


ZAPAMIĘTAJ ADRES: www.parafiamiasteczko.pl


KOMUNIKAT


Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z apelem Ojca Świętego Franciszka


Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych. Jednocześnie Jego Eminencja ksiądz kardynał Angelo Bagnasco przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) prosi, aby tego dnia odmówić również poniższą modlitwę.

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.
Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.
Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen. Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”


Zachęcam wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy. Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony.

Wszystkich pasterzy i wiernych zapewniam o mojej duchowej łączności i modlitwie,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)


Warszawa, dnia 23 marca 2020 roku

I Komunia św. dzieci w naszej Parafii ...??

Kochani Rodzice,


w związku z Waszymi pytaniami, co do I Komunii świętej Waszych dzieci, pragnę poinformować, że na dzień dzisiejszy (24.03) nie ma jeszcze wskazań „odgórnych” od Konferencji Episkopatu Polski czy też naszej Kurii Diecezji Bydgoskiej.
Na ten czas, jak wszyscy pewnie już wiemy, została ograniczona do 5 osób liczba osób, które mogą brać udział w liturgicznych celebracjach w naszych polskich kościołach. Taka sytuacja ma potrwać do soboty 11 kwietnia, czyli do Świąt Wielkanocnych. Trudno na dzień dzisiejszy przewidzieć, jak sytuacja rozwinie się dalej…
Mam nadzieję, że ten trudny dla wszystkich czas, przeżywacie kochani wspólnie w rodzinach z Waszymi dziećmi, również na modlitwie. W tych dniach mieliśmy przeżywać czas rekolekcji szkolnych – nie ma ich, w piątki mieliśmy modlić się w kościele podczas nabożeństwa drogi krzyżowej (na pierwszym nabożeństwie było bardzo dużo dzieci, w tym Wasze z klasy 3) – musimy pozostawać w domach, w niedziele – musimy pozostawać w domach, tym bardziej od jutra (środy 25.03.)
Mam nadzieję, że o tym wszystkim, co się dzieje, rozmawiacie ze swoimi dziećmi. Nie bójmy się mówić PRAWDY, nie tajmy nic przed nimi, dzieci mają swój „ZMYSŁ WIARY”, dzieci są szczególnie umiłowane przez Pana Jezusa, który chce niedługo przyjść do ich serc. Jest w dzieciach to wielkie pragnienie przyjęcia Go i zaproszenia do wszystkich spraw życia. Dzieci chcą bliskości z Jezusem, który jest ich PRZYJACIELEM.
Proszę Was – módlcie się każdego dnia razem, na kolanach. Odmawiajcie wspólnie pacierz !!!!! Niech to będzie codzienna lekcja religii, niech to będą Wasze domowe rekolekcje !!!!! Wy, drodzy RODZICE jesteście pierwszymi KATECHETAMI !!!! Jesteśmy Domowym Kościołem.
Wiem od Pani Ewy – katechetki, że dzieci przygotowane są już do spowiedzi świętej, zdążyły to przyswoić na lekcjach religii w szkole, przed jej zamknięciem. Powtarzajcie z nimi to wszystko. Sięgajcie też po Pismo święte i czytajcie razem.
A może to przyda się i nam dorosłym? Może my bardziej niż nasze dzieci, potrzebujemy odnowy wiary, zwykłej ludzkiej religijności i odnoszenia życia do Pana Boga? Może to czas naszego nawrócenia?

Nikt nie wie, co będzie po Wielkanocy, co będzie w maju…..
Może być taka sytuacja, że będzie I Komunia święta rodzinna, tzn. po 2 – 3 dzieci przyjdzie do kościoła ze swoimi rodzicami i najbliższymi, także w dzień powszedni, i przyjmą Pana Jezusa do swoich serc? Może będzie to skromniej, ale głębiej, i przejawi się w tym cała istota I Komunii świętej, którą jest spotkanie z Bogiem. Rodzina nie przyjedzie na „przyjęcie”, ale DZIECKO spotka się po raz pierwszy z PANEM JEZUSEM w nowym wymiarze, wymiarze duchowym !!! Na bok pójdzie wszystko inne…
Nie wiem, kochani, czy tak będzie, ale tak może być.… Nie będzie wspólnej fotografii, nie będzie filmu na DVD, nie będzie prezentów, ale będzie coś najważniejszego, Jezus odciśnie swoją pieczęć na sercu Waszego dziecka. Czy Wam na tym zależy? Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, nie bójcie się mówić prawdy, przygotowujcie dzieci na różne scenariusze.
Być może w maju wszystko będzie już normalnie, być może będą inne wytyczne, np. uroczystość I Komunii św. przeniesiemy na późniejszy czas, nie wiem… Osobiście byłbym za tym, by dzieci nie czekały długo, bo dlaczego mamy pozbawiać je łaski, gdy Jezus czeka i je kocha???

Jedno wiem - zachowajmy spokój, módlmy się za dzieci i z dziećmi, ufajmy Panu Bogu i wierzmy mocno, bo wiara pomoże wszystko przetrwać, o czym tak często czytamy w Ewangelii, gdy Jezus wiele razy mówił: „idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Kochane Dzieci, jeśli rodzice Wam to przeczytali lub sami to czytacie, proszę Was, módlcie się za Waszych rodziców i rodzeństwo, za babcie i dziadków, za cały świat, aby Pan Jezus nas zachował, żeby nad światem się ulitował i oddalił od nas zarazę korona wirusa. Módlcie się za ludzi chorych na całym świecie, za lekarzy i pielęgniarki, za służby mundurowe, za wszystkich, którzy chorym pomagają. Módlcie się taż za naszą parafię, za swoje koleżanki i kolegów, za Panią Ewę i za księdza proboszcza.

Drodzy Rodzice, proszę o śledzenie strony internetowej naszej parafii, w razie czego dalsze informacje będą się pojawiały za jej pośrednictwem. Zmieni się też niebawem „troszeczkę” jej adres z www.parafiamiasteczko.net na www.parafiamiasteczko.pl
Pozostaje też kontakt telefoniczny (67/287 31 22 lub 515 368 472)
Serdecznie wszystkich pozdrawiam, polecam Was w modlitwie Bogu Najwyższemu i opiece Jego i naszej Matki, Maryi.

Szczęść Boże!
Ks. proboszcz Błażej

w Miasteczku Krajeńskim, dn. 24 marca 2020 r.

NOWY KOMUNIKAT W SPRAWIE ZGROMADZEŃ
KOMUNIKAT W SPRAWIE SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ

W tym roku nie będzie w parafiach zbiorowej spowiedzi wielkopostnej w planowanych terminach. Natomiast w naszym dekanacie okazja do spowiedzi świętej będzie każdego dnia pół godziny przed Mszą świętą. Można korzystać u nas lub podjechać do którejś z sąsiednich parafii.

Z racji tego, że w najbliższy czwartek 26 marca przypada na naszą parafię
całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu
od godz. 9.00 do godz. 17.00,
możemy wykorzystać ten czas na naszą spowiedź świętą.


Będę spowiadał sam
w następujących godzinach:
9.00-10.30 12.00-13.30 15.00-17.00


W tej ważnej sprawie może nam pomóc lektura specjalnej noty odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii z 20.03.2020r., którą wydała Panitencjaria Apostolska w Rzymie:
NOTA PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE SAKRAMENTU POJEDNANIA W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

Pewne wytyczne znajdziemy też w rozporządzeniu szczegółowym abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w stanie zagrożenia epidemicznego:
ROZPORZĄDZENIE PRYMASA POLSKI

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka