Wrzesień 18 2019 03:52:38
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
KRWIODAWSTWO - WIOSNA 2017

Kolejna wiosenna akcja krwiodawstwa za nami, ta odbyła się w minioną niedzielę – 26 marca. Honorowi dawcy krwi, jak zwykle, nie zawiedli. Gotowych oddać krew było 46 osób, jednak ostatecznie mogło to uczynić 35 osób. Z kropel uzbierały się litry drogocennego daru - zebrano prawie 16 litrów krwi ( 15 750 ml).
To już 16 akcja honorowego krwiodawstwa zorganizowana przez nasze Parafialne Koło Krwiodawców im. Mirki Majer pod wodzą ks. Proboszcza Błażeja Kownackiego. Tradycyjnie w czasie akcji w domu kultury, gdzie instaluje się punkt krwiodawstwa, czynna była kawiarenka z pysznym domowym ciastem, kawą i herbatą.
Dziękujemy wszystkim krwiodawcom i osobom, które były gotowe oddać krew oraz dzielnej ekipie organizatorów, paniom: Marysi, Joli i Kasi, Karolinie i Adzie - córce Mirki Majer, a także wszystkim tym, którzy upiekli wyśmienite ciasta. Dziękujemy też niezawodnej ekipie lekarsko-pielęgniarsko-informatycznej z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. To już pewnie nudne, ale oni niezmiennie chwalą nasze Miasteczko, a my niezmiennie jesteśmy pod wrażeniem ich pracy.

Informacja i zdjęcia: p. Ewa Stachowska
ZDJĘCIA

Pielgrzymka Medjugorie - Chorwacja

Nasza Parafia organizuje 9-dniową pielgrzymko-wycieczkę do Medjugorie i Chorwacji latem przyszłego roku. Termin 1.08. – 9.08. 2017r. Podróż autokarem, wystarczy dowód osobisty. Podaję tę informację w miarę wcześnie, by sobie przemyśleć i podjąć decyzję. Można też zabrać kogoś z rodziny czy znajomych spoza parafii. Zachęcam, byśmy jak najliczniej mogli pojechać jako wspólnota parafialna. Osoby zainteresowane proszę o kontakt. Wstępne informacje i program wywieszony jest również w gablocie.

PLAN PIELGRZYMKI DO MEDJUGORIE

AKCJA KRWIODAWSTWA...

Kolejna jesienna akcja krwiodawstwa naszego parafialnego koła za nami. W niedzielę – 2 października. odbyła się już po raz piętnasty. Gotowych oddać krew było 51 osób, jednak ostatecznie oddać ją mogło 31 osób. Z kropel uzbierały się litry drogocennego daru - zebrano bez mała 14 litrów krwi.
Tradycyjnie w czasie akcji w domu kultury, gdzie instaluje się punkt krwiodawstwa, czynna była kawiarenka z pysznym domowym ciastem, kawą i herbatą do wyboru.
Dziękujemy wszystkim krwiodawcom i osobom, które były gotowe oddać krew oraz dzielnej ekipie organizatorów, czyli paniom Marysi, Joli, Kasi, Karolinie i Adzie, a także wszystkim tym, którzy upiekli wyśmienite ciasta. Dziękujemy też niezawodnej ekipie lekarsko-pielęgniarsko-informatycznej z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. W tę niedzielę niestety nie zadziałał system informatyczny i rejestracji trzeba było dokonać „na pieszo”, przedłużyło to cała procedurę, ale krwiodawcy byli bardzo cierpliwi, tym bardziej gorąco im DZIĘKUJEMY!
Oddaną w niedzielę krew przeznaczyliśmy dla chorej mieszkanki sąsiedniej gminy - Pani Moniki Hyl. Pani Monice życzymy powrotu do zdrowia.

Informacja i zdjęcia: p. Ewa Stachowska
ZDJĘCIA

PIELGRZYMKA ROWEROWA NA JASNĄ GÓRĘ

Można powiedzieć, że też już tradycyjnie, grupa parafian ruszyła pod koniec czerwca br. na kolejną rowerową pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku udział wzięło 11 rowerzystów. Jechaliśmy pod hasłem: „W Miłosierdziu – Miłosierni”.

Pierwszy nasz dzień (poniedziałek 27 czerwca) rozpoczęliśmy Mszą świętą o godz. 7.00 rano w naszym kościele, a potem już 120-kilometrowa droga do Powidza, która w tym roku nam się „wydłużyła” o kilkanaście kilometrów, gdyż ksiądz proboszcz zaproponował nam odwiedzenie Pól Lednickich i przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest w tym roku Lednicka Ryba. Wcześniej jednak w połowie etapu zatrzymaliśmy się w Mieścisku, w gościnnych progach proboszcza, ks. Andrzeja Panasiuka. Po modlitwie w kościele pw. Św. Michała Archanioła, ksiądz proboszcz krótko powiedział nam o historii świątyni i parafii, a następnie zaprosił nas na posiłek na plebanię. Byliśmy bardzo wdzięczni i ujęci uśmiechem i serdecznością księdza Andrzeja. Mówił też m.in. o planach związanych z pobytem grupy młodych Czechów w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie. Do Mieściska miał też w lipcu przyjechać na modlitwę kard. Miloslav Vlk z Pragi.
Ale my ruszyliśmy dalej właśnie na Lednicę. Tam w godzinie miłosierdzia odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia, przeszliśmy przez Bramę-Rybę modląc się o łaskę odpustu. Ten pobyt był „wartością dodaną”, cieszyliśmy się z niego, ale potem było czuć w nogach te dodatkowe 18 kilometrów. W sumie więc w pierwszym dniu przejechaliśmy 138 kilometrów, co na „amatorów” jest wielkim wyczynem. Z Lednicy pojechaliśmy do Gniezna, by pomodlić się w katedrze i chwilę odpocząć, a potem już prosto na odpoczynek do Powidza. Po modlitwie w kościele i powitaniu przez księdza proboszcza udaliśmy się do rodzin na nocleg. Była też tradycyjna kąpiel w Jeziorze Powidzkim, ale w tym roku w zimnej wodzie zanurzyli się tylko twardziele….

Relacja: KMB


ZDJĘCIA

16.09.2016 JAK CO ROKU, ALE INACZEJ...

W ostatnią niedzielę sierpnia, jak co roku, wyruszyliśmy na rowerach w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej. To pielgrzymowanie stało się już naszą tradycją. Pielgrzymowaliśmy po raz siódmy. W archiwum parafialnym znalazłem ogłoszenie na temat pierwszej pielgrzymki w roku 2010: „Dziś chcemy udać się z pielgrzymką rowerową do Górki Klasztornej. (Dystans wynosi 32 km). Zbiórka na Rynku o 13.15, wyjazd o 13.30. Tam po dojechaniu o godz. 16.30 nasza parafia będzie miała swoją Mszę św. u stóp Matki Bożej Góreckiej. Zachęcam wszystkich parafian do włączenia się i w miarę możliwości dojechania samochodami na tę wspólną modlitwę. Proszę rowerzystów o założenie kamizelki odblaskowej. Jeśli ktoś się jeszcze zdecyduje, a nie ma 18 lat, musi mieć pisemną zgodę rodziców, proszę więc podejść w tym celu do zakrystii.”
I tak już zostało…
Zatem w bardzo upalny w tym roku dzień zebraliśmy się na Rynku, aby rozpocząć nasze pielgrzymowanie. Dlaczego jednak inaczej? Przede wszystkim dlatego, że tegoroczna pielgrzymka odbywała się w ROKU MIŁOSIERDZIA, po drugie właśnie sanktuarium w Górce Klasztornej jest jednym z kościołów stacyjnych, wyznaczonych przez księdza biskupa, w którym jest tzw. „Brama Miłosierdzia”, przez którą wszyscy razem przeszliśmy z modlitwą w sercu i na ustach. Mogliśmy dzięki temu zyskać łaskę odpustu zupełnego. Po trzecie możemy powiedzieć, że nasza pielgrzymka była rowerowo-biegowo-konna. Otóż, na rowerach dojechało blisko 40 pielgrzymów, w tym kilkoro dzieci całą drogę(32 kilometry). Jeden pielgrzym (brat księdza proboszcza) biegł całą drogę, choć ze względu na wielki upał w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie musiał skorzystać z podwiezienia 5 kilometrów oraz jeden pielgrzym na koniu (p. Jerzy Kupidura).
Tradycyjnie zatrzymaliśmy się w kościele NMP Różańcowej we Wysokiej, gdzie modliliśmy się na różańcu oraz przy kościele w Tłukomach, gdzie odmówiliśmy o g. 15.00 Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Kilka minut przed godziną 16.00 dojechaliśmy do celu.
Najpierw trochę odpoczynku i posilenie się słodkościami upieczonymi przez nasze parafianki, załadowanie rowerów tych osób, które wracały samochodami, wspólne zdjęcie i wejście do Sanktuarium przez „Bramę Miłosierdzia”.
W tym miejscu chcę podkreślić bardzo liczny udział parafian z Miasteczka, którzy też już tradycyjne dojechali samochodami, abyśmy mogli wspólnie, jak najliczniej modlić się w intencjach osobistych, ale przede wszystkim w intencjach naszej wspólnoty parafialnej. Gdy zajęliśmy miejsca w ławkach, to okazało się, że jest „pełen Kościół” ludzi. To było piękne i wzruszające. Były osoby, które też są co roku, ale też pojawiły się nowe twarze, Bogu dzięki.
W imieniu Kustosza Sanktuarium powitał nas jeden z miejscowych duszpasterzy (Misjonarze Świętej Rodziny), po czym nasz ksiądz proboszcz przewodniczył Mszy świętej w intencji całej parafii i wygłosił kazanie. Tradycyjnie na organach przygrywał nasz pan Mieciu, nasi chłopcy ministranci Maciej i Dominik, którzy jechali rowerami służyli przy ołtarzu, a Basia pięknie zaśpiewała psalm.
Po Mszy świętej każdy już indywidualnie mógł się pomodlić, by nabrać ducha do dalszego życia i prosić Matkę Bożą Górecką o łaski dla siebie.
Tradycyjnie też pewna grupa wracała rowerami do domu, w tym roku było to 16 osób. Ruszyliśmy krótko przed godz. 18.00, po krótkim odpoczynku i tradycyjnych lodach we Wysokiej, gdy zaczynało zmierzchać o godz. 20.00 dojechaliśmy do krzyża w Brzostowie, gdzie zakończyliśmy naszą pielgrzymkę śpiewem Apelu Jasnogórskiego, bo stąd już rozjechaliśmy się każdy w swoją stronę do domów.
Do zobaczenia za rok !!!!

Ks. Prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka