Luty 23 2018 03:34:39
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
18.06.2014 VI FESTYN PARAFIALNY JUŻ ZA NAMI

W ostatnią niedzielę, 15. czerwca już po raz szósty spotkaliśmy się jako Wspólnota Parafialna na naszym Festynie. Pan Bóg nam pobłogosławił, dając wspaniałą pogodę (nie było tak upalnie, jak przed tygodniem, nie padał deszcz, wszystko było „tak akurat…”).
Jak zawsze w przygotowania włączyła się grupa oddanych osób już dużo wcześniej, spotykając się na zebraniach, wymieniając się doświadczeniami z lat minionych, dając nowe pomysły. Wszystko to razem przyniosło efekt który razem dane nam było przeżyć.
Od ubiegłego roku w nasz Festyn włącza się też Dom Kultury, bo chcemy razem, w sposób szczególny sprawić radość dzieciom (Festyn odbywa się w okolicy Dnia Dziecka). Do wyjścia z domów, do wspólnej zabawy zapraszamy zawsze całe rodziny, wszystkich Parafian. Przybywają też nasi Goście spoza Parafii.
Panie Nauczycielki i Pani Dyrektor z Domu Kultury przygotowały wiele gier i zabaw z nagrodami dla dzieci i rodzin. Do dyspozycji wszystkich chętnych były konie, na których każdy mógł pojeździć (dzięki Nauczycielkom i młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Brzostowa), była trampolina, zabawy z ogromnymi bańkami mydlanymi, „kręcenie” zwierząt z baloników, przejażdżka samochodem w stylu retro. Zainteresowaniem cieszył się pokaz strażaków z OSP w Miasteczku i Brzostowie (ewakuacja poszkodowanego przy użyciu drabiny), a potem przy drabinie ustawiła się kolejka chętnych do wjazdu w górę, by podziwiać okolicę z innej niż zwykle perspektywy. Odbył się też mecz piłki nożnej dzieci ze strażakami, mecz piłki ręcznej dziewcząt. Dziewczęta z klasy 3b tworzące zespół „AVANN” zademonstrowały układ taneczny, tańczyły też inne dziewczęta, na scenie można było zaśpiewać dla publiczności. Dzieci tworzyły też wspólnie duży obraz na płótnie. Można też było usiąść, by p. Roman Jasiński narysował portret.
Natomiast pod namiotami jak zawsze były stoiska, w których można było sobie wybrać coś smacznego. O to zadbały nasze niezawodne Panie, które są z Festynem od samego początku, a które PROSIMY, by były dalej…
Nie zabrakło więc tradycyjnego żurku, pierogów, pajdy chleba ze smalcem, krokietów, pasztecików, frytek, placków ziemniaczanych, zimnych napojów. Były też przepyszne wypieki naszych Parafianek, kawa i herbata, wszystko „palce lizać”. Po raz trzeci też dzieci, i nie tylko (bo dorośli jak mówili, mogli wrócić do smaków dzieciństwa), u księdza proboszcza po watę cukrową ustawiała się kolejka, która wydawało się nie miała końca. Pomagała proboszczowi bratanica Dominika, która wcześniej śpiewała do południa w kościele oraz siostrzeniec Szymon, ich pomoc okazała się bardzo potrzebna.
Po raz pierwszy pojawił się u nas kiermasz rzeczy używanych, które ofiarowali Parafianie (stare książki, filmy DVD, ozdoby, filiżanki, torebki damskie, zabawki dla dzieci i wiele innych), a które można było kupić nawet i za symboliczną złotówkę.
W tym miejscu czas podziękować WSZYSTKIM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wszystkim bez wyjątku, bez wymieniania z imienia i nazwiska, by nikogo nie pominąć. Za całe SERCE włożone, każdy inaczej, każdy na miarę swoich możliwości.
DZIĘKUJĘ wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia i byli razem !!!

Na sam koniec trzeba powiedzieć, że wszystko co udało się zrobić, to nasza praca, to my sami, to dary naszych Parafian. Może to jest skromnie, może by mogło być lepiej, może z większym rozmachem. Niektórzy mówią, że mogłoby być jeszcze to i to, że za mało czegoś tam….. Oczywiście, że mogłoby…….. Więc zapraszam za rok z pomysłami, z konkretnym zaangażowaniem, zapraszam wszystkich, by zakasać rękawy i pomóc !!!!!
A póki co, cieszmy się tym co mamy, mówmy pozytywnie, szukajmy tego, co dobre, co nas łączy, twórzmy dobry klimat… Bo jak mówią: „Błędów nie popełnia ten, który nic nie robi”…
Na koniec dziękuję jeszcze raz za hojność, bo udało nam się zebrać kwotę 9375,- zł

Przed rokiem V Festyn – rok 2013 było to 8.050,- zł

I Festyn – rok 2009 10.400,- zł
II Festyn – rok 2010 10.060,- zł
III Festyn – rok 2011 13.500,- zł
IV Festyn – rok 2012 10.000,- zł

Razem przez te 6 lat uzbieraliśmy 61.385,- zł
Jak wiemy wszystkie te pieniądze zostały przeznaczone na nasze prace remontowe, które wykonaliśmy na cmentarzu (w roku 2011), ostatnio przy kościele (kostka brukowa wokół kościoła, po której w tym roku po raz pierwszy będziemy chodzić z procesją w czasie oktawy Bożego Ciała), na parkingu i pobudowanie dróg dojazdowych do parkingu (rok 2013). Za te prace musimy jeszcze spłacać.
DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ks. Prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

9.05.2014 UROCZYSTOŚCI KU CZCI ŚW. FLORIANA - PATRONA STRAŻAKÓW

W niedzielę 4. maja przypadło święto patronalne strażaków. Z tej okazji, jak co roku, do kościoła parafialnego w Miasteczku Krajeńskim przybyli druhowie i druhny strażacy ze wszystkich jednostek z terenu naszej parafii, aby prosić wspólnie ze swoimi rodzinami i całą wspólnotą parafialną, swojego Patrona - św. Floriana, o opiekę podczas wszelkich akcji, niosących pomoc w różnych zagrożeniach. Uczestniczyły poczty sztandarowe w jednostek w Brzostowie i Miasteczku.
Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter. Po Mszy św. odprawianej przez ks. Proboszcza Błażeja Kownackiego, przeszliśmy na parking przykościelny, aby poświęcić nową drabinę, którą udało się zakupić i wyremontować dla jednostki w Miasteczku Krajeńskim. Drabina ma zasięg 30 metrów, jest sprawna i niebawem zostanie włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jak zaznaczył w krótkim wystąpieniu druh prezes Augustyn Mueller, działania gaśnicze prowadzone z wysokości są bardziej skuteczne i efektywniejsze. Jak mogliśmy się dowiedzieć, drabina ma też udźwig 3 ton, co będzie pomocne przy ewentualnym ratowaniu ludzi w wypadkach drogowych, gdy trzeba będzie unieść rozbity pojazd, aby wydobyć rannych.
Gdy wszyscy znaleźli się już na zewnątrz świątyni ks. Proboszcz odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświęcił nowy sprzęt, a także wszystkie pozostałe wozy bojowe, które służą na co dzień w naszych jednostkach. Druhowie z Brzostowa prosili też o poświęcenie obrazka ze św. Florianem, który zawiśnie w remizie w Brzostowie. Na zakończenie uroczystości, druhowie strażacy, zademonstrowali wszystkim możliwości zasięgu drabiny, wysuwając ją na maksymalną wysokość. Okazało się, że sięga prawie szczytu wieży kościoła.
W tym miejscu trzeba podziękować też wszystkim, którzy przy tej drabinie pracowali, aby doprowadzić ją do stanu używalności i gotowości bojowej. Była to czasochłonna praca. Dziękujemy też wszystkim Parafianom, którzy swoją dobrowolną ofiarą złożoną 4.05.2014 przy kościele, wspomogą doposażenie nowego sprzętu w niezbędne urządzenia. Bóg zapłać wszystkim.
I serdeczna prośba przy okazji takiej uroczystości, byśmy modlili się przez chwilę, za tych, którzy są poszkodowani (nie musimy w tym momencie nawet wiedzieć „co i gdzie”) i za pędzących z pomocą STRAŻAKÓW, gdy słyszymy wyjącą syrenę i za chwilę widzimy naszych DRUHÓW jadących na sygnale. Pamiętajmy też o tym, byśmy swoimi pojazdami nie blokowali dróg przejazdowych, hydrantów, byśmy nie utrudniali prowadzonych akcji itp.
Niech Św. Florian ma w opiece wszystkich strażaków.

Ks. Prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA
ZDJĘCIA (wykonane przez druha Sławomira Ajszteta z OSP w Miasteczku Krajeńskim)

8.05.2014 CZUWANIE PRZED KANONIZACJĄ JANA PAWŁA II i JANA XXIII

W sobotę 26 kwietnia br. o godz. 20.00 zgromadziliśmy się we wspólnocie naszej Parafii, aby duchowo przygotować się do uroczystości kanonizacyjnej naszych Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Nasze czuwanie rozpoczęła Msza św., po której nastąpiła dalsza modlitwa. Odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, po czym nastąpiła uroczysta chwila poświęcenia nowego obrazu z wizerunkiem Św. Jana Pawła II, autorstwa naszego parafianina, Pana Romana Jasińskiego z Brzostowa. W dalszej części, czuwanie prowadziła młodzież gimnazjalna (Daria, Magda i Julia) pod przewodnictwem Pani Katechetki Barbary Zawistowskiej. W trakcie czuwania wniesiona też została przez Patrycję i Agatę, uczennice klasy VI, Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, wcześniej przywieziona przez nie z katedry bydgoskiej.
Podczas czuwania, mogliśmy wysłuchać odtworzonego z taśmy magnetofonowej nauczania Papieża Jana Pawła II, skierowanego do młodzieży, „abyśmy wypłynęli na głębię”…. Na zakończenie wierni, którzy przynieśli swoje znicze, zapalili je od przywiezionego lampionu i to światło miłosierdzia zabrali do swoich domów, by towarzyszyło im w tym ważnym, historycznym momencie kanonizacji PAPIEŻA-POLAKA, podczas transmisji uroczystości z WATYKANU.
W tym czasie na zakończenie wszyscy śpiewaliśmy pieśń: BARKA….

Ks. Prob. Błażej Kownacki
Zdjęcia: p. H. Rozental

ZDJĘCIA

CZUWANIE MODLITEWNE PRZED KANONIZACJĄ JANA PAWŁA II I JANA XXIII

W sobotę 26. Kwietnia, w przeddzień uroczystości kanonizacyjnej w Watykanie, o godz. 20.00 w naszym kościele w Miasteczku Krajeńskim odbędzie się czuwanie modlitewne. O godz. 20.00 rozpoczniemy Mszą św., która będzie już z formularza niedzielnego, ze Święta Bożego Miłosierdzia. Następnie uroczyście wniesione zostanie światło z Sanktuarium w Łagiewnikach – „KANONIZACYJNA ISKRA MIŁOSIERDZIA”, które każdy kto będzie chciał, będzie mógł zabrać do swojego domu.

Podczas czuwania dokonamy poświęcenia nowego obrazu św. Jana Pawła II dla naszego kościoła. Zaśpiewamy Apel Jasnogórski i odmówimy wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Młodzież poprowadzi krótkie rozważania. Całość zakończymy o godz. 21.37 śpiewem pieśni „Barka”

Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy !!!

Ks. Proboszcz

Uwaga !!! Pamiętajmy o przystrojeniu naszych domów flagami narodowymi i papieskimi !!!!

19.04.2014 DROGA KRZYŻOWA

Jak co roku, w Wielki Piątek, w godzinach dopołudniowych, ulicami naszego Miasteczka przeszliśmy z KRZYŻEM na ramionach, przeżywając nabożeństwo Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. Zgromadziliśmy się licznie o godz. 9.00, rozpoczynając nasze rozważania w świątyni. Wędrowaliśmy potem przez cmentarz parafialny ulicami: Słoneczną, Drzymały i Ks. Piotra Skargi, by zakończyć naszą modlitwę u stóp krzyża przy drodze do kościoła.
Rozważania nasze mówiły o życiu naszych rodzin, o sytuacji rodziny, o tym, co trzeba nam wszystkim czynić, by RODZINA była Bogiem silna. Duży, brzozowy KRZYŻ nieśli ministranci, dzieci, młodzież, matki, ojcowie, babcie i dziadkowie, i wszyscy, którzy chcieli być blisko Jezusa na Jego drodze. Dopełnieniem tej modlitwy był nasz udział w wieczornej LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ.

Ks. Prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka