Luty 21 2020 14:33:00
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
NA BOŻE NARODZENIE 2015
KRWIODAWSTWO - JESIEŃ 2015

Kolejna jesienna akcja krwiodawstwa za nami, ta odbyła się w minioną niedzielę - 27 września. Honorowi dawcy krwi, jak zwykle, nie zawiedli. Gotowe oddać krew były 32 osoby, jednak ostatecznie oddać ją mogło 25 osób. Z kropel uzbierały się litry drogocennego daru - zebrano przeszło 11 litrów krwi ( 11 250 ml).
To już 13 akcja honorowego krwiodawstwa zorganizowana przez nasze Parafialne Koło Krwiodawców im. Mirki Majer pod wodzą ks. Proboszcza Błażeja Kownackiego. Tradycyjnie w czasie akcji w domu kultury, gdzie instaluje się punkt krwiodawstwa, czynna była kawiarenka z wypiekami naszych Parafianek. Dziękujemy wszystkim krwiodawcom i osobom, które były gotowe oddać krew oraz dzielnej ekipie, która zawsze pomaga: paniom Marysi i Beatce, Karolinie i Adzie - córce Mirki Majer, panom Marianowi, Romanowi, Szymonowi i Patrykowi a także wszystkim tym, którzy upiekli wyśmienite ciasta. Dziękujemy też niezawodnej ekipie lekarsko-pielęgniarsko-informatycznej z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. To już pewnie nudne, ale oni niezmiennie chwalą nasze Miasteczko, a my niezmiennie jesteśmy pod wrażeniem ich pracy.

Tekst: p. Ewa Stachowska

VII FESTYN PARAFIALNY W MIASTECZKU KRAJEŃSKIM

W niedzielę 7 czerwca na boisku sportowym w Brzostowie po raz siódmy odbył się Festyn Parafialny Parafii Podwyższenia Św. Krzyża w Miasteczku Krajeńskim.
Połączony z obchodami w naszej gminie Dnia Dziecka i Dnia Rodziny, dlatego w znacznej mierze do organizacji festynu włączył się Zespół Szkół i Gminny Dom Kultury w Miasteczku Krajeńskim, a teren festynowy przygotowali pracownicy z UG w Miasteczku Krajeńskim i inni ludzie dobrej woli (w tym Radni z Brzostowa)
Jak co roku nie zabrakło atrakcji, na początku zaprezentowali się młodzi karatecy z sekcji karate z Miasteczka Krajeńskiego. Po nich „mali ratownicy” – uczniowie kl. I – III szkoły podstawowej, przygotowani przez swoje wychowawczynie – panie: Małgosię, Wioletę i Marylę, pokazali jak udzielać pierwszej pomocy.
Na scenie mogliśmy obejrzeć popisy artystyczne, głównie wokalne - Basi, Wiktorii, Natalki, Julki i Noemi, Julki i Weroniki - laureatek niedawnego X Festiwalu Twórczości Wszelakiej.
Stałym punktem naszych parafialnych festynów jest loteria fantowa, w której każdy los wygrywa i smakowite stoiska gastronomiczne. W tym roku wzbogacone o „domowe specjały”- pyszne przetwory owocowe ofiarowane przez gospodynie naszej parafii. Pierogi przeróżne można było nabyć w stoisku pań Teresy i Anny, krokiety u p. Bogusi, żurek i pajdę chleba z brzostowskim smalczykiem u pani Geni, specjalne frytki u Ady, a domowe specjały u samej Pani Wójt. Zaś w „kawiarence pod chmurką”, którą prowadziły gospodynie z KGW w Brzostowie, uczestnicy festynu mogli degustować wyborne domowe ciasta upieczone także przez nasze gospodynie z całej parafii. Nie zabrakło też cukrowej waty Księdza Proboszcza – cieszyła się ogromną popularnością. Ale żeby można było kosztować tych wszystkich pyszności, ktoś najpierw musiał napracować się, by to wszystko przygotować. Te „Ktosie” to panie: Marysia, Jola, Kasia, Beatka, Adela, Halinka i Ania – u nas wszystkim znane doskonale, chyba nie ma w naszej okolicy imprezy, do której one nie przyłożyły swoje kulinarne „trzy grosze”.
Konkursy i zabawy urozmaicił wielobój rodzinny. Organizatorzy przygotowali 8 konkurencji, do udziału zgłosiły się 4 rodziny: Fandrei, Larek, Nowak i połączona rodzina: Bartosz plus Gonigroszek. Uczestnicy wieloboju sprawdzili się w wielu dziedzinach np. przyszywaniu guzików, oddzielaniu fasoli od grochu, quizie ekologicznym, przygotowywaniu gazetowego stroju dla wybranego członka rodziny - tu wszystkie rodziny wykazały się nie lada pomysłowością. Wszyscy byli zwycięzcami – dwie rodziny zdobyły po 24 punkty, i dwie po 22, wszyscy otrzymali takie same nagrody. Gratulujemy odwagi!
Nowością na festynie były kąciki tematyczne przygotowane przez rodziców uczniów kl. I – III. I tak, kącik fryzjerski prowadziły panie: Anna Thomas i Iza Kryger, florystyczny – panie: Beata Dupla i Ewa Gapińska, malowanie twarzy - panie Beata Adamczyk i Emilia Rolbiecka, a kącik sportowy - panie Daria Maćkowiak i Iwona Głyżewska.
Były też pokazy strażackie w wykonaniu Druhów OSP z Miasteczka Krajeńskiego, jak zawsze cieszące się dużym zainteresowaniem.
A przy stoisku artystycznym Pana Romana Jasińskiego można było zamówić swój portret. Pan Roman pracował najdłużej, bo kiedy wszystko już było zjedzone do przysłowiowego ostatniego okruszka, zakończyły się już wszystkie konkursy i zabawy, on ciągle pracował.
Czas festynu umilał zespół muzyczny „Koral”.
Jak zwykle pogoda dopisała, nie spadła ani jedna kropla deszczu (choć deszcz potrzebny, ale nie w tym dniu) – to znamienne, zważywszy, że dookoła lało.
Organizatorzy VII Parafialnego Festynu gorąco DZIĘKUJĄ wszystkim jego uczestnikom, bo bez nich po prostu nie byłoby festynu.

Tekst: p. Ewa Stachowska

JUBILEUSZ KAPŁAŃSKI KS. PROBOSZCZA...

W dniu 2 czerwca 2015r. Ksiądz Proboszcz Błażej Kownacki, wraz ze swoimi kolegami, przeżywał piękny jubileusz 25-lecia posługi kapłańskiej. Księża wyświęceni 2 czerwca 1990 r. przez Księdza Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, spotkali się w Gnieźnie, w Seminarium Duchownym, by potem o godz. 12.00 w katedrze koncelebrować dziękczynną Mszę św. pod przewodnictwem obecnego Księdza Prymasa, Arcybiskupa Wojciecha Polaka.
Nazajutrz, 3 czerwca, w naszym kościele w Miasteczku Krajeńskim, Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św. dziękczynną, podczas której razem ze swoimi Parafianami, dziękował za dar Kapłaństwa, modląc się jednocześnie o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Po Mszy św. parafianie składali swojemu proboszczowi życzenia, by Pan Bóg błogosławił i wspierał go w dalszej posłudze.
Na zakończenie Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich obecnych w kościele na spotkanie przy stole. Poczęstunkowi towarzyszyło również wspólne śpiewanie. Był to bardzo miły wieczór, który po raz kolejny był okazją do integracji Parafian.

29.04.2015 NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA - MODLITWA O POWOŁANIA

26 kwietnia 2015 r. w naszej parafii gościliśmy kleryków: Macieja Bieguna i Daniela Lewandowskiego z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej im. bł. Michała Kozala wraz z Księdzem Prefektem Michałem Adamczykiem na tzw. "powołaniówce". Przybyli oni do naszej wspólnoty parafialnej, aby wraz z nami modlić się o liczne, święte, dobre i odpowiedzialne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także aby wygłosić okolicznościową homilię na każdej Eucharystii powiązanej ze świadectwem kleryka z V roku. Po każdej zakończonej Mszy Świętej wierni mogli nabyć od kleryków ich czasopismo "SEMEN" oraz okolicznościowe obrazki i zakładki do książek, jako wyraz ich wdzięczności za miłe przyjęcie.
Po ostatniej Eucharystii zorganizowali krótkie spotkanie dla młodzieży i dzieci z naszej parafii, w którym to mówili o istocie powołania kapłańskiego, które nie jest własnym wyborem, ale wyborem, które wiąże się z odpowiedzią na Jezusowe wezwanie: Pójdź za Mną! (Mt 8,22). Dzielili się także swoim codziennym życiem w murach seminarium duchownego.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim parafianom za życzliwość i ofiarność! Polecamy się waszej modlitwie, zapewniając także o naszej codziennej modlitwie za wszystkich, którzy wspierają nasze seminarium duchowo i materialnie. Niech Chrystus Zmartwychwstały wam wszystkim błogosławi!

Maciej Biegun alumn roku V
Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy


ZDJĘCIA

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka