Luty 28 2017 08:57:53
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
11.10.2013 NIECODZIENNA UROCZYSTOŚĆ W MIASTECZKU

10.10.2013r., przeżywaliśmy niecodzienną uroczystość - nasza Parafianka Pani FEWRONIA GRUSE przeżywała swoje 100-tne urodziny.
O godz. 12.00 przybyła do naszej świątyni w otoczeniu rodziny, sąsiadów, przyjaciół i parafian, by podczas uroczystej Mszy św. podziękować Panu Bogu za dar takiego długiego życia, za otrzymane dobro i błogosławieństwo, za siły i zdrowie. Jednocześnie o dalszą opiekę i zdrowie dla czcigodnej Jubilatki i całej rodziny prosiliśmy dobrego Boga. Pani Fewronia ostatni raz była w kościele 10 lat temu, gdy przeżywała swoje 90-te urodziny. Natomiast każdego miesiąca z racji I Piątku przybywa do niej do domu Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.
Dzisiejsza wizyta JUBILATKI w kościele była pełna wzruszenia i radości. Ks. Proboszcz zachęcił wszystkich obecnych do modlitwy w intencji Pani Fewronii. Na koniec Mszy św. odmówiliśmy 10-tkę różańca, której przewodniczyła Szanowna Jubilatka. Wszyscy byliśmy zaskoczeni siłą jej głosu i duchem z jakim wypowiadała słowa modlitwy, byliśmy pod wrażeniem, w niektórych oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Na koniec Eucharystii ks. Proboszcz udzielił uroczystego błogosławieństwa, po czym wyszliśmy przed kościół, aby uwiecznić tę chwilę wspólną fotografią.
Następnie Jubilatka…. dostała kwiatka (a kwiatów i życzeń było sporo), po czym w otoczeniu najbliższych i gości udała się do domu, by dalej przeżywać swoją uroczystość.
W tym miejscu, w imieniu całej Wspólnoty Parafialnej chcemy i my Czcigodnej Jubilatce, Pani Fewronii Gruse, złożyć najserdeczniejsze życzenia obfitości łask Bożych, nieustającego błogosławieństwa, dużo sił i zdrowia na dalsze lata życia i szczególnej opieki Matki Bożej.
Pani Fewronio, żyj nam 200 lat !!!!!!!!!!!!!!!!

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

2.10.2013 JESIENNA AKCJA KRWIODAWSTWA

Kolejny już raz grupa naszych Parafian otworzyła swoje serca i złożyła z siebie wspaniały dar, dar miłości, który wyraził się w oddaniu krwi dla potrzebujących. Akcja krwiodawstwa w naszej parafii we współpracy z Domem Kultury odbywa się regularnie dwa razy do roku. I tak w niedzielę 29. września, w liturgiczne święto Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela przyjechali do nas pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. W ich ręce ten cenny dar swojej krwi chciało oddać 40 osób. Ze względów zdrowotnych, mogły to uczynić tym razem 33 osoby. Uzbieraliśmy więc razem 14,85 litrów tego bezcennego i najważniejszego leku. W tym dwie osoby dodatkowo przebadały się pod kątem stania się ewentualnie dawcą szpiku.
Ta ostatnia wrześniowa niedziele, po raz kolejny pokazała, że w naszych sercach jest tyle dobra. Pracownicy z Poznania nie mogli się nachwalić atmosfery towarzyszącej tej akcji. Wielu z nich było u nas też pierwszy raz. W rozmowach w kuluarach podkreślali niesłychanie malownicze położenie naszego Miasteczka, jego urok, a przede wszystkim nie mogli się nadziwić naszej życzliwości, bezinteresowności i wielkiego serca naszych Parafian. Padły też słowa, które są swoistym świadectwem, które cieszą, które mogą nas wszystkich mobilizować, by tak było zawsze. Mianowicie, jak mówił jeden z panów: „ludzie tu nie są roszczeniowi, zdyscyplinowani i gotowi do współdziałania”.
Oczywiście oprócz oddanej przez honorowych dawców krwi, na ten całościowy obraz wpływa też każdorazowa organizacja tego przedsięwzięcia. Ugoszczenie kawą i ciastem wszystkich dawców i ich rodzin, ugoszczenie naszych gości z Poznania obiadem, co jak oni sami mówią nie zdarza się często. Nie było by tego bez serca tych osób, na które zawsze można liczyć, a które dobrze znamy…
Cieszymy się więc, że i tym razem udało się nam uczynić wiele dobra !!!!!!!!!!!!
Dla informacji podam tylko, że są takie miejsca, jak mówiły panie pielęgniarki, że siedząc w czasie akcji 8 godzin doczekały się… 3 dawców, i to w większych miejscowościach niż nasza. Oraz taka informacja, że zdecydowaną część naszych dawców stanowiły KOBIETY!!! Nasze Panie są BARDZO ODWAŻNE i za to im chwała!!!
Dziękuję Wszystkim i zapraszam już na kolejną akcję wiosną przyszłego roku, ufam, że będzie nas jeszcze więcej !!!!

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA
ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ PANIĄ BEATĘ SAWCZYSZYN

2.10.2013 DZIEŃ SKUPIENIA NAUCZYCIELI I KATECHETÓW

W sobotę 28 września 2013 roku, grupa nauczycieli i katechetów wraz z Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim wzięła udział w Dniu Skupienia dla nauczycieli i katechetów Krajny w Górce Klasztornej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. o godz. 10.oo celebrowana przez ks. Rycerza ze Złotowa, następnie przy pysznej drożdżówce i kawie zapoznawaliśmy się nawzajem i wymienialiśmy poglądami z własnej pracy i obserwacji dzisiejszej młodzieży i dzieci oraz dyskutowaliśmy nad metodami pracy z nimi. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w gaju góreckim. Konferencja, na której spotkaliśmy się w auli dotyczyła problemu "Jak być dobrym nauczycielem w dzisiejszych czasach i co to znaczy być dobrym nauczycielem?". Kolejnym etapem góreckiego dnia skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu przed cudownym obrazem Matki Bożej Góreckiej, gdzie każdy mógł wypowiedzieć swoje prośby, dziękczynienie i wyprosić przebaczenie.
Po koronce do miłosierdzia Bożego i błogosławieństwie umocnieni w wierze, nadziei i miłości wróciliśmy do naszych domów. Spotkamy się znowu za rok!!!

Informacja: Joanna Kobyłka - katechetka

ZDJĘCIA

20.09.2013 CIĄG DALSZY PRAC REMONTOWYCH

Zaraz po uroczystościach odpustowych przystąpiliśmy do dalszej pracy przy naszym kościele. Jak już wspomniałem wcześniej prace przesunęły się na nasz parking. Pogoda nam dopisuje, oprócz ostatniego wtorku, gdy całodzienne opady uniemożliwiły podjęcie pracy. Ale co się odwlecze to nie uciecze…
Kolejne dni przyniosły piękną słoneczną pogodę i panowie pracujący mogą bez przeszkód robić to, co jest zaplanowane. Prace się posuwają teraz w tempie takim, że nawet ja sam nie nadążam tego wszystkiego dokumentować aparatem fotograficznym. Co rusz podjeżdżają ciężarówki z betonem na podbudowę, koparka jest stale w ruchu, panowie mierzą poziomy, usypują, zagęszczają, parking nam pięknieje. Kładziona jest już kostka brukowa !!! I znowu kilka nowych zdjęć pojawiło się w galerii, byśmy mogli na bieżąco śledzić nasze prace.
W tym miejscu też informuję, że występują pewne utrudnienia w podjechaniu na cmentarz. Bardzo proszę samochody zostawiać na dole i ostatni odcinek na razie trzeba pokonać pieszo. Podejście na cmentarz schodami do kościoła i dalej już przejdziemy normalnie „suchą nogą” do cmentarza. Natomiast parking jest w tej chwili wyłączony z użytku.
Proszę o zrozumienie i cierpliwość !!!!!!!!!!!!!
Proszę również o modlitwę w intencji przeprowadzanych prac, o modlitwę za wykonujących te prace Panów.

Polecam też te nasze inwestycje ofiarności wszystkich życzliwych Parafian i Gości. Kto chciałby swoją ofiarą wspomóc to dzieło, kto pochodzi z Miasteczka i przyjeżdża na cmentarz, a widzi ile się zmieniło w ostatnim czasie może dokonać wpłaty na konto parafialne

Wpłat można dokonywać na konto parafii:
w Banku Spółdzielczym Białośliwie
Właściciel: PARAFIA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO ul. KS. PIOTRA SKARGI 7 89-350 MIASTECZKO KRAJ.
Numer rachunku: 82 8937 0007 0000 6653 2000 0010

Za każdą najmniejszą ofiarę będę wdzięczny i z góry już serdecznie dziękuję.
ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

20.09.2013 III TYDZIEŃ WYCHOWANIA

„Wychowujmy do wartości…”

W związku z przeżywanym Tygodniem Wychowania, każdego dnia do naszej świątyni przychodzą kolejne grupy dzieci i młodzieży wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami, aby się wspólnie modlić. Troska o wychowanie jest bowiem naszą wspólną sprawą. Jak każdego dnia ks. Proboszcz przypomina słowa błog. Jana Pawła II, że: w wychowaniu chodzi o to, by bardziej ‘być’ człowiekiem, niż więcej ‘mieć’. Być nie tylko z drugimi, ale być dla drugich.
Te słowa chcemy brać do serca, tymi słowami chcemy się kierować w naszym życiu.
I tak w poniedziałek modliły się przedszkolaki i dzieci z „zerówki”, we wtorek przyszły dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich. Następnie w środę zaproszeni zostali uczniowie naszego gimnazjum, w święto Patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki. Zaraz też w tym dniu młodzież klas III gimnazjum wraz z rodzicami została na spotkaniu przed bierzmowaniem. W czwartek były dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych, a na piątek zaproszono młodzież szkół ponadgimnazjalnych i studentów, którzy jeszcze mają wakacje.
Żywię taką nadzieję, że nasza wspólna modlitwa przyniesie owoce i pobudzi nas do żywego i gorliwszego przeżywania i wyznawania naszej wiary.
Kilka zdjęć z tych spotkań z najmłodszymi dziećmi możemy zobaczyć w galerii.

Ks. Proboszcz Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka