Listopad 22 2017 15:50:39
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
12.10.2013 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO

Od kilkunastu lat obchodzony jest w świecie Dzień Dziecka Utraconego. Chcemy i my w naszej wspólnocie z tej okazji spotkać się na modlitwie w kościele, by potem przejść na nasz cmentarz parafialny. Tam chcemy się zatrzymać i zadumać nad wielką i niezwykłą TAJEMNICĄ - TAJEMNICĄ ŻYCIA.
Będzie to w najbliższą ŚRODĘ - 16 października o godz. 17.00 !!!
O KIM myślimy, mówiąc DZIECI UTRACONE ???
To są nasze dzieci, które przedwcześnie odeszły z tej ziemi.
To są dzieci, które poczęły się z miłości swoich rodziców, które były oczekiwane, a na skutek różnych komplikacji genetycznych, zdrowotnych, czy jakichkolwiek innych, niezależnych od MAMY i TATY nie zdążyły się urodzić. Bez względu na fazę rozwoju, czy to dzieci dopiero poczęte, czy te 2-3 miesięczne, których serduszko już Mama i Tata słyszeli u lekarza przez słuchawki i czuli ich ruchy, przykładając swoje dłonie do brzuszka mamy. To też dzieci, które już, już niebawem miały się urodzić, albo w trakcie porodu okazało się, że ich SERDUSZKO nie bije.. Ale to też dzieci świadomie odrzucone i przez różne zabiegi przy zezwoleniu rodziców pozbawione życia.
Ten dzień jest tak bardzo potrzebny też RODZICOM. Rodzicom, którzy noszą w sobie ten ból. Rodzicom, którzy może w pierwszej chwili, w odruchu bezsilności poczuli się opuszczeni przez Boga. Rodzicom zapłakanym, którzy nie mogą lub nie umieją się modlić. Rodzicom, którzy mają "pretensje i żal" do Boga i nie mogą sobie z tym poradzić. Rodzicom, którzy mają żal do siebie.
I choć jest to trudne i smutne przeżycie, nie zamykajcie się w sobie, uczcie się o tym ze sobą rozmawiać, bądźcie dla siebie wsparciem. Nie jesteście sami!!! I nie chciejcie być sami!!!

Dlatego zapraszam Was do modlitwy, do modlitwy z wiarą i miłością.
W środę, 16.X. w Eucharystii będziemy modlić się w intencji wszystkich Dzieci Utraconych. Na pewno one mają swoje IMIONA, nosicie te dzieci w sercu i w pamięci.
Niebawem na cmentarzu, koło Krzyża, a więc w centralnym miejscu stanie Grób Dziecka Utraconego. Będzie to symboliczne miejsce, gdzie każdy znajdzie "swoją izdebkę", do której będzie mógł wejść, aby się modlić, aby zapalić lampkę dla swojego dziecka. Niech to symboliczne SERCE, wyraża nasze SERCA pełne wiary, nadziei i miłości, SERCA rozmodlone i czyniące dobro na rzecz ŻYCIA.

Ks. Błażej Kownacki

proboszcz

12.10.2013 PRACE POSUWAJĄ SIĘ NAPRZÓD

Od ostatniej relacji z naszych prac minęło trochę czasu i trochę się zmieniło. Parking przy kościele został już pokryty całkowicie kostką brukową, pozostało tylko potem połączenie z drogą dojazdową, która aktualnie jest robiona. Położono już część krawężników. Połączono odpowiednio całą powierzchnię z przygotowanym wcześniej odwodnieniem. Wczoraj wjechał też nieco "cięższy sprzęt", aby przygotować podłoże pod deptak w dół, który połączy nasz rynek z kościołem i cmentarzem.
Prace przebiegają bez zakłóceń, wszystko jest dopięte i skoordynowane, aby jak najlepiej wykorzystać czas pracy koparki. Podjeżdżają więc kolejne ciężarówki, aby wywieźć dotychczasowy grunt i przygotować potem solidną podbudowę pod nową nawierzchnię.
Pogoda dzięki Bogu dopisuje.
W związku z pracami utrudniony jest dostęp do kościoła i cmentarza. Proszę o ostrożność, o cierpliwość i wyrozumiałość.
Sugerowany dostęp do cmentarza to wjazd ul. Drzymały i Słoneczną, pozostawienie samochodu i kawałek dojście pieszo.
No cóż, musimy jeszcze się trochę "pomęczyć".... Ale będzie lepiej.
Najnowsze zdjęcia do zobaczenia w galerii.

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

11.10.2013 NIECODZIENNA UROCZYSTOŚĆ W MIASTECZKU

10.10.2013r., przeżywaliśmy niecodzienną uroczystość - nasza Parafianka Pani FEWRONIA GRUSE przeżywała swoje 100-tne urodziny.
O godz. 12.00 przybyła do naszej świątyni w otoczeniu rodziny, sąsiadów, przyjaciół i parafian, by podczas uroczystej Mszy św. podziękować Panu Bogu za dar takiego długiego życia, za otrzymane dobro i błogosławieństwo, za siły i zdrowie. Jednocześnie o dalszą opiekę i zdrowie dla czcigodnej Jubilatki i całej rodziny prosiliśmy dobrego Boga. Pani Fewronia ostatni raz była w kościele 10 lat temu, gdy przeżywała swoje 90-te urodziny. Natomiast każdego miesiąca z racji I Piątku przybywa do niej do domu Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.
Dzisiejsza wizyta JUBILATKI w kościele była pełna wzruszenia i radości. Ks. Proboszcz zachęcił wszystkich obecnych do modlitwy w intencji Pani Fewronii. Na koniec Mszy św. odmówiliśmy 10-tkę różańca, której przewodniczyła Szanowna Jubilatka. Wszyscy byliśmy zaskoczeni siłą jej głosu i duchem z jakim wypowiadała słowa modlitwy, byliśmy pod wrażeniem, w niektórych oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Na koniec Eucharystii ks. Proboszcz udzielił uroczystego błogosławieństwa, po czym wyszliśmy przed kościół, aby uwiecznić tę chwilę wspólną fotografią.
Następnie Jubilatka…. dostała kwiatka (a kwiatów i życzeń było sporo), po czym w otoczeniu najbliższych i gości udała się do domu, by dalej przeżywać swoją uroczystość.
W tym miejscu, w imieniu całej Wspólnoty Parafialnej chcemy i my Czcigodnej Jubilatce, Pani Fewronii Gruse, złożyć najserdeczniejsze życzenia obfitości łask Bożych, nieustającego błogosławieństwa, dużo sił i zdrowia na dalsze lata życia i szczególnej opieki Matki Bożej.
Pani Fewronio, żyj nam 200 lat !!!!!!!!!!!!!!!!

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

2.10.2013 JESIENNA AKCJA KRWIODAWSTWA

Kolejny już raz grupa naszych Parafian otworzyła swoje serca i złożyła z siebie wspaniały dar, dar miłości, który wyraził się w oddaniu krwi dla potrzebujących. Akcja krwiodawstwa w naszej parafii we współpracy z Domem Kultury odbywa się regularnie dwa razy do roku. I tak w niedzielę 29. września, w liturgiczne święto Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela przyjechali do nas pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. W ich ręce ten cenny dar swojej krwi chciało oddać 40 osób. Ze względów zdrowotnych, mogły to uczynić tym razem 33 osoby. Uzbieraliśmy więc razem 14,85 litrów tego bezcennego i najważniejszego leku. W tym dwie osoby dodatkowo przebadały się pod kątem stania się ewentualnie dawcą szpiku.
Ta ostatnia wrześniowa niedziele, po raz kolejny pokazała, że w naszych sercach jest tyle dobra. Pracownicy z Poznania nie mogli się nachwalić atmosfery towarzyszącej tej akcji. Wielu z nich było u nas też pierwszy raz. W rozmowach w kuluarach podkreślali niesłychanie malownicze położenie naszego Miasteczka, jego urok, a przede wszystkim nie mogli się nadziwić naszej życzliwości, bezinteresowności i wielkiego serca naszych Parafian. Padły też słowa, które są swoistym świadectwem, które cieszą, które mogą nas wszystkich mobilizować, by tak było zawsze. Mianowicie, jak mówił jeden z panów: „ludzie tu nie są roszczeniowi, zdyscyplinowani i gotowi do współdziałania”.
Oczywiście oprócz oddanej przez honorowych dawców krwi, na ten całościowy obraz wpływa też każdorazowa organizacja tego przedsięwzięcia. Ugoszczenie kawą i ciastem wszystkich dawców i ich rodzin, ugoszczenie naszych gości z Poznania obiadem, co jak oni sami mówią nie zdarza się często. Nie było by tego bez serca tych osób, na które zawsze można liczyć, a które dobrze znamy…
Cieszymy się więc, że i tym razem udało się nam uczynić wiele dobra !!!!!!!!!!!!
Dla informacji podam tylko, że są takie miejsca, jak mówiły panie pielęgniarki, że siedząc w czasie akcji 8 godzin doczekały się… 3 dawców, i to w większych miejscowościach niż nasza. Oraz taka informacja, że zdecydowaną część naszych dawców stanowiły KOBIETY!!! Nasze Panie są BARDZO ODWAŻNE i za to im chwała!!!
Dziękuję Wszystkim i zapraszam już na kolejną akcję wiosną przyszłego roku, ufam, że będzie nas jeszcze więcej !!!!

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA
ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ PANIĄ BEATĘ SAWCZYSZYN

2.10.2013 DZIEŃ SKUPIENIA NAUCZYCIELI I KATECHETÓW

W sobotę 28 września 2013 roku, grupa nauczycieli i katechetów wraz z Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim wzięła udział w Dniu Skupienia dla nauczycieli i katechetów Krajny w Górce Klasztornej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. o godz. 10.oo celebrowana przez ks. Rycerza ze Złotowa, następnie przy pysznej drożdżówce i kawie zapoznawaliśmy się nawzajem i wymienialiśmy poglądami z własnej pracy i obserwacji dzisiejszej młodzieży i dzieci oraz dyskutowaliśmy nad metodami pracy z nimi. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w gaju góreckim. Konferencja, na której spotkaliśmy się w auli dotyczyła problemu "Jak być dobrym nauczycielem w dzisiejszych czasach i co to znaczy być dobrym nauczycielem?". Kolejnym etapem góreckiego dnia skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu przed cudownym obrazem Matki Bożej Góreckiej, gdzie każdy mógł wypowiedzieć swoje prośby, dziękczynienie i wyprosić przebaczenie.
Po koronce do miłosierdzia Bożego i błogosławieństwie umocnieni w wierze, nadziei i miłości wróciliśmy do naszych domów. Spotkamy się znowu za rok!!!

Informacja: Joanna Kobyłka - katechetka

ZDJĘCIA

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka