Luty 23 2018 03:33:57
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
17.10.2013 DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO

Również w Miasteczku Krajeńskim z okazji Dnia Dziecka Utraconego spotkaliśmy się wspólnie na modlitwie. W środę 16.X. o godz. 17.00 ks. proboszcz sprawował Eucharystię w int. Dzieci Utraconych oraz w int. rodziców i rodzin, aby Bóg pozwolił ukoić ich ból. W trakcie nabożeństwa różańcowego świadectwo doświadczeń związanych z utratą swego dziecka, dało małżeństwo Magdalena i Daniel, którzy przyjechali z Szubina. Podzielili się, jak ważna w tym momencie dla nich była wiara i wsparcie najbliższych i przyjaciół. Mówili też o prawach, jakie mają tacy rodzice, co nie każdy lekarz prowadzący podpowie.
Na koniec wszyscy w procesji z różańcem w ręku przeszliśmy na pobliski cmentarz, gdzie dzień wcześniej postawiono symboliczny Grób Dziecka Utraconego, przy którym zapaliliśmy znicze.
Dobrze, że przyszedł czas, że mówimy o tym, że ten temat przestał być tematem „tabu”.
Na sam koniec modliliśmy się w int. wszystkich Matek w stanie błogosławionym, by mogły zdrowo i szczęśliwie urodzić swoje dzieci i razem z mężami, jako rodzice, cieszyć się ich dobrym życiem.

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA (autor: Hanna Rozental)
ZDJĘCIA Z MONTAŻU GROBU

14.10.2013 XIII DZIEŃ PAPIESKI W MIASTECZKU KRAJEŃSKIM

Od rana modliliśmy się w naszej świątyni, dziękując Panu Bogu za dar życia, posługi i nauczania błog. Papieża Jana Pawła II – Papieża Dialogu.
Aktywnie w liturgii uczestniczyła młodzież i dzieci. Delegacja młodzieży naszej Parafii udała się do Bydgoszczy na Diecezjalne Wyznanie Wiary Młodych autokarem z dekanatu Wysoka. Dzieliliśmy się naszym sercem wrzucając datki do puszek na fundusz stypendialny „Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
My natomiast po południu, mimo niesprzyjającej pogody, spotkaliśmy się na naszym tradycyjnym piątym już Biegu Papieskim. Jak zawsze dzieci są niezawodne (deszczu się nie boją) i przyszły same bądź ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami. Były całe rodziny, biegło ze sobą rodzeństwo. Kolejny już raz służyły swoją pomocą Panie Katechetki i Panie Nauczycielki. I tak, trzeba było podzielić dzieci na grupy wiekowe, zapisać na listę startową, zaprowadzić dzieci na miejsce startu i czuwać nad ich bezpieczeństwem. Jak zawsze pomagali też nasi dzielni druhowie strażacy o miejscowej OSP. Po zakończonym biegu wszyscy zostali obdarowani pysznymi drożdżówkami z cukierni naszych Parafian, pp. Paprockich, napojami. Następnie odmówiliśmy wspólnie cząstkę różańca, zaśpiewaliśmy pieśń „BARKA”, a na sam koniec każde dziecko otrzymało nagrodę za udział.
Niech to nasze spotkanie i modlitwa owocują w codziennym życiu, szczególnie pod kątem dialogu z Bogiem i drugim człowiekiem.Dziękuję wszystkim za obecność, dziękuję za pomoc.

ks. prob. Błażej Kownacki

UCZESTNICY V PARAFIALNEGO BIEGU PAPIESKIEGO
ZDJĘCIA

12.10.2013 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO

Od kilkunastu lat obchodzony jest w świecie Dzień Dziecka Utraconego. Chcemy i my w naszej wspólnocie z tej okazji spotkać się na modlitwie w kościele, by potem przejść na nasz cmentarz parafialny. Tam chcemy się zatrzymać i zadumać nad wielką i niezwykłą TAJEMNICĄ - TAJEMNICĄ ŻYCIA.
Będzie to w najbliższą ŚRODĘ - 16 października o godz. 17.00 !!!
O KIM myślimy, mówiąc DZIECI UTRACONE ???
To są nasze dzieci, które przedwcześnie odeszły z tej ziemi.
To są dzieci, które poczęły się z miłości swoich rodziców, które były oczekiwane, a na skutek różnych komplikacji genetycznych, zdrowotnych, czy jakichkolwiek innych, niezależnych od MAMY i TATY nie zdążyły się urodzić. Bez względu na fazę rozwoju, czy to dzieci dopiero poczęte, czy te 2-3 miesięczne, których serduszko już Mama i Tata słyszeli u lekarza przez słuchawki i czuli ich ruchy, przykładając swoje dłonie do brzuszka mamy. To też dzieci, które już, już niebawem miały się urodzić, albo w trakcie porodu okazało się, że ich SERDUSZKO nie bije.. Ale to też dzieci świadomie odrzucone i przez różne zabiegi przy zezwoleniu rodziców pozbawione życia.
Ten dzień jest tak bardzo potrzebny też RODZICOM. Rodzicom, którzy noszą w sobie ten ból. Rodzicom, którzy może w pierwszej chwili, w odruchu bezsilności poczuli się opuszczeni przez Boga. Rodzicom zapłakanym, którzy nie mogą lub nie umieją się modlić. Rodzicom, którzy mają "pretensje i żal" do Boga i nie mogą sobie z tym poradzić. Rodzicom, którzy mają żal do siebie.
I choć jest to trudne i smutne przeżycie, nie zamykajcie się w sobie, uczcie się o tym ze sobą rozmawiać, bądźcie dla siebie wsparciem. Nie jesteście sami!!! I nie chciejcie być sami!!!

Dlatego zapraszam Was do modlitwy, do modlitwy z wiarą i miłością.
W środę, 16.X. w Eucharystii będziemy modlić się w intencji wszystkich Dzieci Utraconych. Na pewno one mają swoje IMIONA, nosicie te dzieci w sercu i w pamięci.
Niebawem na cmentarzu, koło Krzyża, a więc w centralnym miejscu stanie Grób Dziecka Utraconego. Będzie to symboliczne miejsce, gdzie każdy znajdzie "swoją izdebkę", do której będzie mógł wejść, aby się modlić, aby zapalić lampkę dla swojego dziecka. Niech to symboliczne SERCE, wyraża nasze SERCA pełne wiary, nadziei i miłości, SERCA rozmodlone i czyniące dobro na rzecz ŻYCIA.

Ks. Błażej Kownacki

proboszcz

12.10.2013 PRACE POSUWAJĄ SIĘ NAPRZÓD

Od ostatniej relacji z naszych prac minęło trochę czasu i trochę się zmieniło. Parking przy kościele został już pokryty całkowicie kostką brukową, pozostało tylko potem połączenie z drogą dojazdową, która aktualnie jest robiona. Położono już część krawężników. Połączono odpowiednio całą powierzchnię z przygotowanym wcześniej odwodnieniem. Wczoraj wjechał też nieco "cięższy sprzęt", aby przygotować podłoże pod deptak w dół, który połączy nasz rynek z kościołem i cmentarzem.
Prace przebiegają bez zakłóceń, wszystko jest dopięte i skoordynowane, aby jak najlepiej wykorzystać czas pracy koparki. Podjeżdżają więc kolejne ciężarówki, aby wywieźć dotychczasowy grunt i przygotować potem solidną podbudowę pod nową nawierzchnię.
Pogoda dzięki Bogu dopisuje.
W związku z pracami utrudniony jest dostęp do kościoła i cmentarza. Proszę o ostrożność, o cierpliwość i wyrozumiałość.
Sugerowany dostęp do cmentarza to wjazd ul. Drzymały i Słoneczną, pozostawienie samochodu i kawałek dojście pieszo.
No cóż, musimy jeszcze się trochę "pomęczyć".... Ale będzie lepiej.
Najnowsze zdjęcia do zobaczenia w galerii.

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

11.10.2013 NIECODZIENNA UROCZYSTOŚĆ W MIASTECZKU

10.10.2013r., przeżywaliśmy niecodzienną uroczystość - nasza Parafianka Pani FEWRONIA GRUSE przeżywała swoje 100-tne urodziny.
O godz. 12.00 przybyła do naszej świątyni w otoczeniu rodziny, sąsiadów, przyjaciół i parafian, by podczas uroczystej Mszy św. podziękować Panu Bogu za dar takiego długiego życia, za otrzymane dobro i błogosławieństwo, za siły i zdrowie. Jednocześnie o dalszą opiekę i zdrowie dla czcigodnej Jubilatki i całej rodziny prosiliśmy dobrego Boga. Pani Fewronia ostatni raz była w kościele 10 lat temu, gdy przeżywała swoje 90-te urodziny. Natomiast każdego miesiąca z racji I Piątku przybywa do niej do domu Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.
Dzisiejsza wizyta JUBILATKI w kościele była pełna wzruszenia i radości. Ks. Proboszcz zachęcił wszystkich obecnych do modlitwy w intencji Pani Fewronii. Na koniec Mszy św. odmówiliśmy 10-tkę różańca, której przewodniczyła Szanowna Jubilatka. Wszyscy byliśmy zaskoczeni siłą jej głosu i duchem z jakim wypowiadała słowa modlitwy, byliśmy pod wrażeniem, w niektórych oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Na koniec Eucharystii ks. Proboszcz udzielił uroczystego błogosławieństwa, po czym wyszliśmy przed kościół, aby uwiecznić tę chwilę wspólną fotografią.
Następnie Jubilatka…. dostała kwiatka (a kwiatów i życzeń było sporo), po czym w otoczeniu najbliższych i gości udała się do domu, by dalej przeżywać swoją uroczystość.
W tym miejscu, w imieniu całej Wspólnoty Parafialnej chcemy i my Czcigodnej Jubilatce, Pani Fewronii Gruse, złożyć najserdeczniejsze życzenia obfitości łask Bożych, nieustającego błogosławieństwa, dużo sił i zdrowia na dalsze lata życia i szczególnej opieki Matki Bożej.
Pani Fewronio, żyj nam 200 lat !!!!!!!!!!!!!!!!

ks. prob. Błażej Kownacki

ZDJĘCIA

Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka