Kwiecień 01 2020 16:30:40
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
Informacje dla odwiedzających parafialną czytelnię

Różnie się mówi o historii, różnie się też ją interpretuje i do różnych celów wykorzystuje. Jedno jest jednak pewne – jest ona potrzebna, aby móc funkcjonować jako naród i państwo. O swojej historii, o przeszłości swojej „małej ojczyzny” nie wolno zapominać. Trzeba z pamięci ludzkiej oraz archiwów (domowych, kościelnych i państwowych) wydobywać i publikować informacje, dzięki którym nasza świadomość historyczna przynależenia do tego narodu tak bardzo przeszłością doświadczonego, będzie się rozwijała. Przeszłość Miasteczka jako osady jest bardzo fascynująca, choć nie wszystkie fakty są publicznie znane, a o wielu po prostu zapomniano. Trzeba te wydarzenia koniecznie przypomnieć i przywrócić pamięć o tych, którzy swoją pracą i patriotyczną postawą potrafili tak wiele dla naszej społeczności uczynić.

Dlatego w tym właśnie miejscu będziemy publikować materiały, które historię Miasteczka i miejscowej parafii w pamięci ludzkiej odświeżą. Nie będziemy niczego komentować, zostawiając to tym, których historia interesuje. W związku z tym, informacje na tej stronie będą miały najczęściej charakter źródłowy. Mogą też czasami, głównie w nazwiskach, zdarzyć się jakieś nieścisłości, co jest najczęściej następstwem stanu dokumentów z których te informacje pochodzą lub pomyłką tych, którzy te dokumenty wytworzyli.

Zachęcamy do częstych odwiedzin, ponieważ wiele wątków miejscowej historii jest bardzo frapująca. Jeżeli ktoś z Państwa w swoim domowym archiwum posiada dokumenty lub zdjęcia (pocztówki), które te zbiory są w stanie wzbogacić, to zachęcamy do ich publikacji na tej stronie.

Uwaga: do odczytania części dokumentów będzie potrzebny program Adobe Acrobat Reader. Możesz go pobrać (później zainstalować), klikając na link obok - Adobe Acrobat Reader.

Fotografia przedstawia kaplicę, wybudowaną w związku z groźbą zawalenia się starego kościoła. Jej poświęcenia dokonano 4.11.1888 roku. Była obliczona na 50 miejsc. W tej też kaplicy został otruty w dniu 1.09.195 roku ks. lic. Stanisław Woda. W związku z wybudowaniem obecnego kościoła, kaplica została rozebrana.
Fotografię powyższą ofiarowała parafianka Anna Koza z domu Bahr, zamieszkała w Miasteczku Krajeńskim. Zdjęcie zostało umieszczone w Kronice Parafialnej.


-----------------------------------------------------------
6.04.2011
Ks. B. KownackiCzytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka