Kwiecień 01 2020 15:21:38
Nawigacja
Strona główna
Linki
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
O parafii
· Informacje podstawowe
· Nasz kościół
· Statystyka parafii
· Duszpasterz
Informacje
· Nabożeństwa
· Biuro parafialne
· Ogłoszenia parafialne
Ministranci
· Komunikaty
Duszpasterz

Od 14.03.2009 roku funkcję proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim pełni ks. Błażej Kownacki.

Ks. Proboszcz Błażej Kownacki przyszedł na świat 23. października 1964 r. w Gnieźnie. Rodzice Wojciech i Ewa (już nieżyjący) wychowali jedną córkę i trzech synów. Od urodzenia zawsze mieszkał w Powidzu, niedaleko Gniezna, miejscowości słynącej z położenia nad pięknym, czystym i dużym jeziorem, noszącym nazwę Jezioro Powidzkie. Mały Błażej już jako przedszkolak służył do Mszy św. w kościele jako ministrant (ministrantami byli wszyscy trzej bracia). Do Szkoły Podstawowej w Powidzu zaczął uczęszczać w 1971 roku, ukończył ją w roku 1979. Następnym etapem życia była nauka w szkole średniej – Technikum Ogrodniczym w Powierciu k. Koła (w latach 1979-1983).
Po zdaniu matury rozpoczął pracę w Kombinacie Ogrodniczym w Czerniejewie, jako stażysta. Po roku pracy podjął decyzję o wstąpieniu do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, by zrealizować powołanie kapłańskie, które rozpoznał w swoim sercu. Formację seminaryjną odbył w latach 1984 – 1990.
2. czerwca 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbitera z rąk Ks. Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski w katedrze w Gnieźnie.
Pierwszą placówką pracy młodego kapłana był Inowrocław, parafia Zwiastowania NMP (1990-1993). Następnie przez pół roku (do lutego 1994 r.) pracował w Republice Czeskiej, w Kladnie k. Pragi. Po powrocie do Polski, został skierowany jako wikariusz do parafii Wniebowzięcia NMP w Kcyni (1994-1998), potem kolejno do parafii św. Marcina w Szubinie (1998-2001), do parafii Opatrzności Bożej w Bydgoszczy (2001-2004) i do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy (2004-2009).
W marcu 2009 (14.03.) został skierowany przez Ks. Biskupa Jana Tyrawę, Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej, w charakterze proboszcza do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim. Jest to pierwsza samodzielna placówka proboszczowska. Ks. Proboszcz liczy na modlitwę swoich parafian i współpracę we wszystkich zamierzeniach duszpasterskich.

Ks. Błażej przez wiele lat pielgrzymował pieszo na Jasną Górę w Pielgrzymce Promienistej, najpierw ze swojej rodzinnej parafii, pod przewodnictwem ks. Wojciecha Dzierzgowskiego, następnie z parafii, gdzie pracował jako wikariusz, wędrował również z Poznania, a także indywidualnie i ze swoim ojcem.
Zainteresowania i hobby to sport !!! Sport, oglądany w TV, oglądany na żywo na stadionach (lekkoatletyka w Bydgoszczy) piłka nożna (Lech Poznań na stadionie w Poznaniu) reprezentacja Polski (stadiony w Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu), siatkówka (Hala „Łuczniczka” w Bydgoszczy) oraz sport uprawiany osobiście (biegi, jazda rowerem, rolki, łyżwy, narty, pływanie, żeglarstwo i inne…. M.in. latał kiedyś szybowcem, marzy o skoku ze spadochronem i przebiegnięciu MARATONU…)

Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: „Chcę wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie…” (Z Aktu oddania się Matce Bożej). Maryja prowadzi ks. Błażeja przez życie, a największym jego marzeniem jest…. by znaleźć się kiedyś w niebie !!!

----------------------------------------------------------------
ZOBACZ TEŻ:
Spis rządców parafii w Miasteczku Krajeńskim
Czytelnia parafialna
· O czytelni
· Z historii parafii
· Kroniki
· Parafialne archiwum
· Miasteczko i okolice
· Z dawnej prasy
· Kalendarium
· Dawne prawo
Losowa fotka